Kam hokejky, kam jdete…

Kam hokejky, kam jdete…

Někdy je lepší se vyjadřovat ke věcem, které jsou vzdálenější, nejsou z našeho oboru. Tak i já se dnes vyjádřím k hokeji. Nebudu komentovat začínající mistrovství světa v hokeji dvacetiletých hráčů v Ostravě. I když fantastická výhra nad Rusy by k tomu vybízela… Vyjádřím se k nejnovějšímu dění v českém hokeji. Naši hrdinové z Nagana – Jaromír Jágr, Jiří Šlégr, přišli s překvapivým nápadem – uzavřít naši extraligu, to znamená, nikdo nesestupuje do první ligy, ale zároveň ani nikdo nepostupuje do extraligy. Určitým argumentem je NHL a její uzavření. Druhým argumentem je to, že když odpadne stres z možného sestupu, tak týmy dají větší šanci mladým hráčům a dle navrhovatelů to přispěje ke zvýšení úrovně českého hokeje.

Okamžitě se zvedla velká vlna odporu a protiargumentace. Odpůrci naopak v tomto kroku vidí další devastaci českého hokeje.

Dovolím si svůj naprosto laický pohled. Za největší mínus tohoto návrhu vnímám tendenčnost – uprostřed soutěže měnit pravidla. Tohle se nedělá. A umocňuje to fakt, že hokejové celebrity, které změnu navrhují, patří k extraligovým týmům, které jsou na chvostu tabulky a z této změny by mohly profitovat… Druhým mým zásadním proti je fakt, že by se bez dlouhodobější diskuze opustil systém, který u nás funguje dlouhé desítky let. Všechny naše hokejové soutěže jsou postaveny na vzájemné prostupnosti – na tom, že poslední sestupuje o soutěž níž a vítěz naopak postupuje o soutěž výš. V tomto systému u nás vyrůstaly legendy jako Bubník, Tikal, Holeček, Farda, Nedomantský, bratři Holíkové, Martinec, ale i Jarda Jágr, Dominik Hašek, Jirka Šlégr nebo Pastrňák, Hertl či Vrána. Systém, který byl desítky let funkční a najednou by se po vzoru z NHL měl změnit. 

Nikdy naše extraliga nebude mít ekonomické zajištění jako je standart u týmů z NHL či KHL (to byl argument slavného čísla 68). Ale, je přece normální, že i v extralize budou bohatší kluby a pak kluby s velkou tradicí, které nemají po finanční stránce „na růžích ustláno“ (Kladno, Litvínov, Jihlava) – ale zase jsou tu patrioté a nadšenci. 

Pokud by mělo dojít ke změně, je třeba vše detailně prodiskutovat. Dát prostor týmům z nižších soutěží (co by na to řekli v Českých Budějovicích, kde jasně vládnou 1. lize a mají na domácí zápasy vyprodáno…). Pokud se pak většina zúčastněných shodne na změně, pak je třeba nastavit datum, kdy ke změně dojde. Přesto i pak budu velmi obezřetný k implementaci zámořského modelu do našich hokejových končin. Nevěřím, že je možné český hokejový systém přeroubovat do zámořského hokejového světa. Jsou to dva nesourodé systémy.A vrátím se oklikou k fotbalu. V minulosti se v českém fotbalu děly velké kotrmelce. Měnily se věkové kategorie pro soutěže. Jednou to byla U19, pak U18. Rozjela se juniorská soutěž, kde je prostor pro talentované mladé hráče. Když se soutěž uchytila, hned se zrušila. Jednou nám byl vzorem holandský model, o dva roky se vše zavrhlo a inspiroval nás belgický systém. To je cesta do pekel. Dalo by se říct: „Čím méně víme, kam fotbal kráčí, tím rychleji k cíli-necíli běžíme.“ A hokejky jsou nyní na stejném rozcestí. Jardo a Jirko, vzpomeňte si na systém, ve kterém jste vyrostli. Neměňte ho, jen ho oblečte do moderního hávu. Český hokej, stejně jako fotbal, má velkou tradici a vychoval spoustu světových playerů… !

Napsat komentář