Slavia Praha zkresluje úroveň podzimní části ligy

Slavia Praha zkresluje úroveň podzimní části ligy

Ještě kolo a máme za sebou podzimní část. Zdálo by se, že to byl úspěšný podzim. Ale to je zásluha suveréna naší soutěže Slavie Praha a jejich báječných evropských zápasů s takovými obry jako je Barcelona, Dortmund nebo Inter Milán.

Ale to není úroveň naší ligy, to bychom si nastavili velmi křivé zrcadlo. Slavia, to je fotbalové zjevení, evropská moderna, která jakoby do našeho prostředí nepatří. Realita naší ligy je trochu jiná, většina nudných zápasů před prázdnými stadiony. Velmi problematické výkony rozhodčích, které kolo co kolo vyvolávaly emoce fanoušků, hráčů či trenérů. Video rozhodčí (pověstný VAR) to ještě umocňoval. Tohle je spíše realita naší ligy. Ale i tak z této šedi se občas objevilo světýlko naděje (už se nebudu rozepisovat o světlometu jménem Slavia Praha). Jsou to zejména výkony týmů, se kterými se nepočítalo a které ani nemohou konkurovat našim ekonomicky nejsilnějším klubům . Mám konkrétně na mysli 1.FC Slovácko nebo Dynamo České Budějovice. Tým z Uherského Hradiště má tradičně velmi kvalitní fotbalovou akademii, která A tým zásobuje talenty. Nyní se to skloubilo s trenérem, který s mladými hráči umí pracovat a vyznává útočný, moderní styl fotbalu. Zaslouženě Slovácko pokukuje po pohárové šestce. Nováček z jihu Čech sestavil velmi zajímavý tým složený z osobností jako je brankář Drobný či stoper Sivok. Okolo těchto osobností někteří hráči zažívají své nejlepší fotbalové období a ukazují svoji fotbalovost a bojovnost. Hráči jako Schranz, Brandtner, Havel , Ledecký nebo Javorek okysličují skomírající úroveň naší ligy.

Každý nezaujatý fanoušek si musí přát, aby se naplno probudila pražská Sparta a také aby Viktorka Plzeň dokončila generační obměnu. Náš fotbal potřebuje, aby i v lize se hrála utkání, která se svojí kvalitou budou rovnat předním evropským ligám. A právě Viktorka se Spartou, vzhledem ke svému kádru a ekonomickým možnostem, mohou konkurovat Slavii Praha. Stabilizovat nevyrovnané výkony musí týmy Mladé Boleslavi a Baníku Ostrava, aby mohli živit pohárové naděje. Do okruhu kandidátů na evropské soutěže patří Peltův Baumit Jablonec.

Poměrně jasně se začíná oddělovat skupinka týmů, které si to zřejmě rozdají o záchranu v lize. Zde nemilosrdně koresponduje postavení týmu s ekonomickým zajištěním. A tak není divu, že konec tabulky je ve složení Příbram, Karviná, Opava a trochu překvapivě i Zlín.

Český fanoušek na tuzemských stadionech mnoho kvality na podzim neviděl. Na druhou stranu se může v zimní přestávce těšit na letní Euro, kde tradičně český národní tým nebude chybět. Pro někoho to může být záhadou, že není přímá úměra mezi úrovní české ligy a úspěchy národního týmu. Ale ten právě vydělává na vzestupu a formě hráčů ligového mistra Slavia Praha, které doplňují nejúspěšnější krajánci. V minulosti tomu tak bylo stejně, tehdy reprezentace stála na formě hráčů z Plzně a o něco dříve ještě na hráčích Sparty Praha. A to je nejvíce povzbuzující. Opakovaně se totiž daří to, že z podprůměru se vyhoupne vysoce nadstandardní tým, který má ve svém čele charismatického trenéra. Jindřich Trpišovský přebírá štafetu světlonoše od Pavla Vrby.

A to je malinké světýlko na konci tunelu – v našem rybníčku, často zapáchajícím, se objeví dravá ryba, se kterou by měl co dělat i Jakub Vágner…

Tags: ,

Napsat komentář